Přátelé, zde máme malý přehled nejvíce se vyskytujících parazitů v našem okolí. Nejrozšířenějším střevním parazitem je ROUP DĚTSKÝ. U nás se vyskytuje asi tisíc případů nákazy ročně, a i když jeho název naznačuje, kdo je jeho nejčastější obětí, nevyhýbá se ani dospělým. Vajíčka roupů se do těla dostávají ústy, jde tedy o typickou nemoc špinavých rukou. Červi o délce asi jeden centimetr žijí v tlustém střevě a to, že je máme v těle, prozradí hlavě noční svědění v oblasti konečníku. Samičky roupů totiž vylézají ven a kladou tam vajíčka, což svědí a nutí ke škrábání. Roup se vyskytuje pouze ve střevech, červi nejsou schopni se provrtávat do žádných jiných tkání..
Vajíčka škrkavky dětské se do těla mohou dostat po snědení neumytého ovoce a zeleniny.
ŠKRKAVKA DĚTSKÁ
Dalším dobře známým parazitem je škrkavka dětská. Její vajíčka se do našeho těla mohou dostat s nemytým ovocem a zeleninou, pokud jsou hnojeny lidskými fekáliemi.
Ve střevě se líhnou larvy, které prodělávají část vývoje mimo střevo. Putují přes plíce, a proto v této fázi mohou přechodně vyvolat kašel, dušnost nebo alergickou reakci.
Tasemnice bezbranná
Nejznámějším parazitem je tasemnice bezbranná. Ta se u nás hojně vyskytovala ještě v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století.
„Tehdy jsme zaznamenávali kolem jednoho tisíce případů ročně, díky následným opatřením, jako důsledné léčení všech případů, zákaz hnojení pastvin fekáliemi, dočasný zákaz prodeje tatarských bifteků a osvětová kampaň obyvatelstva, klesl počet nakažených lidí na současných ani ne deset případů za rok. A jak je to s letitým tvrzením, že kdo jí a netloustne, má v břiše tasemnici? Prý jde jen a pouze o nepodložené domněnky.
V příštím článku se podíváme na další zajímavosti. Krásný den,přeji všem. Božena